logo
logo

Satellite – Farm

2020SATELLITE

 

FUNNY FARM COMEDY CLUB

This Satellite will be taking place ONLINE for the Funny Farm Comedy Club in Youngstown, OH

REGISTRATION FOR THIS SATELLITE CLOSED FEBRUARY 23

TOP40

WILDCARD SHOW

This show will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 3 comics will move on to the Second Round

Each comic's video will be viewed for 2 minutes

32 Minute Show

VOTING STARTS AUGUST 17 AT MIDNIGHT ET - VOTING ENDS AUGUST 17 AT 6PM ET
1. Chris Posadas - San Leandro, CA
2. Matt O’Nesti - Boardman, OH
3. Iam Chad - Euclid, OH
4. Tyler Ross - Chicago, IL
5. Michele Mortensen - Charleston, SC
6. Tew Jennings - Malden, MO
7. Louie Centanni - San Diego, CA
8. David Gamble - Denver, CO
9. Tushar Bhatnagar - San Francisco, CA
10. Naresh Adurty - Windermere, FL
11. Yoshee - Johns Creek, GA
12. Gregory Benevent - Pittsburgh, PA
13.
14.
15.
16.

ROUND 2 SHOWS

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 2 comics will move on to the Finals

Each comic's video will be viewed for 4 minutes

36 Minute Show

VOTING STARTS AUGUST 18 AT MIDNIGHT ET - VOTING ENDS AUGUST 19 AT 6PM ET
1. Naresh Adurty - Windermere, FL
2. Jason Moliterno - Girard, OH
3. Keith Lenart - Westland, MI
4. Tyson Cox - Indianapolis, IN
5. Mike Eshaq - Los Angeles, CA
6. Rick Gene - San Diego, CA
7. Jessica Rosas - Garden Grove, CA
8. Max Moacanin - New York, NY
9. Auggie Cook - Robinson Township, PA
VOTING STARTS AUGUST 18 AT MIDNIGHT ET - VOTING ENDS AUGUST 19 AT 6PM ET
1. David Gamble - Denver, CO
2. Eric Dowis - Ball Ground, GA
3. Adam Gabel - Brooklyn, NY
4. Tim Lucas - Chicago, IL
5. Derek Knight - Colorado Springs, CO
6. Mike Fountain - Wheaton, IL
7. Tim Wolfe - Warren, OH
8. Dale Dymkoski - Los Angeles, CA
9. Ira Summer - Alameda, CA
VOTING STARTS AUGUST 18 AT MIDNIGHT ET - VOTING ENDS AUGUST 19 AT 6PM ET
1. Matt O’Nesti - Boardman, OH
2. Leonarda Jonie - New York City, NY
3. Amanda Cohen - Los Angeles, CA
4. Will Krolowitz - Milwaukee, WI
5. Vikram Balaji - Chicago, IL
6. John Wynn - Santa Clarita, CA
7. Karen Jaffe - Dayton, OH
8. Adam Muller - Brooklyn, NY
9. Paul Green - Pasadena, CA

FINALS SHOW

This show will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 3 comics win a spot in The Main Event

Each comic's video will be viewed for 6 minutes

36 Minute Show

 

VOTING STARTS AUGUST 19 AT MIDNIGHT ET - VOTING ENDS AUGUST 20 AT 6PM ET
1. Mike Eshaq - Los Angeles, CA
2. Jessica Rosas - Garden Grove, CA
3. Eric Dowis - Ball Ground, GA
4. Dale Dymkoski - Los Angeles, CA
5. John Wynn - Santa Clarita, CA
6. Adam Muller - Brooklyn, NY