logo
logo

Satellite – Harveys

2020SATELLITE

HARVEYS COMEDY CLUB - PORTLAND, OR

This Satellite will be taking place Online

REGISTRATION FOR THIS SATELLITE CLOSES SEPTEMBER 8

TOP 38 WILL BE POSTED ON SEPTEMBER 9

REMAINING COMICS WILL BE PLACED EVENLY IN THE AUDIENCE CHOICE SHOWS

The positions in the online Satellites are based on WSOC submission video scores, with priority given to those that originally selected that specific satellite in their initial registration for the festival.

 

TOP48

AUDIENCE CHOICE SHOWS

September 16-18, 2020

These shows will be decided by 100% audience votes

The top 10 comics will move on to the Wildcard Round

Each comic's video will be viewed for 1 minute

15 to 20 Minute Shows

VOTING STARTS SEPTEMBER 16 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 18 AT 12PM ET

 

SHOW #1
1. Carol Johnson
2. Michael Pina
3. Tom Myers
4. Raylene Taskoski
5. Jennifer Arundale
6. Mark Palchick
7. Vien
8. Calvon Brown
9. Janell Banks
10. Lance Edward
11. Ryan Joseph
12. Wellington Ojukwu
13. Michele Mortensen
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #2
1. Chris Crawford
2. Leonarda Jonie
3. Kevin McTaggart
4. Joshua Giordano
5. Barak Ziv
6. Cindy Gray
7. Greg Benevent
8. Henry Garcia
9. Rory Gardiner
10. JC Sibala
11. Matt Blair
12. Mihkel Teemant
13. Paul Snyder
14. Jimmy Bowes
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #3
1. Phil Gordon
2. Chris Posadas
3. Allan Sidley
4. Cavin Eggleston
5. The Mad Bus Driver
6. Tim Lucas
7. Tim Wolfe
8. Zack Hammond
9. Dan Grove
10. Jacquila Augustus
11. Susanne Boitano
12. Yoshee
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #4
1. Maxi Witrak
2. Mitch Maley
3. Brett Singer
4. Alan Hawkins
5. Keith Lenart
6. Larry Venturino
7. Randy Holton
8. Sammy Anzer
9. Dougie Almeida
10. Kyle Chrise
11. Kymberli Tucker
12. Tew Jennings
13. Kayla Hardy
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #5
1. Phil Johnson
2. Holly Johnston
3. Andrea Mosee
4. David Scott
5. Paul Green
6. Don Langley
7. Rachel Rothenberg
8. Marc Brewer
9. Mex-E-King
10. Michelle MaliZaki
11. Miller Mark
12. TammyTeaLove
13. Aaliyah Ford
14. Drew Shafer
15. Ben Goldsmith
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
SHOW #6
1. Dwight Wilridge
2. Matt Kaz
3. Dan Bublitz Jr
4. Nancy Levine
5. Stephen Reilly
6. Auggie Cook
7. Jeff Koehn
8. Marilyn Monrovia
9. Pete Buchbauer
10. Louie Centanni
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.

WILDCARD ROUND

September 20-22, 2020

This show will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 4 comics will move on to the Second Round

Each comic's video will be viewed for 2 minutes

32 Minute Show

 

VOTING STARTS SEPTEMBER 20 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 22 AT 12PM ET
1. Jennifer Arundale - San Clemente, CA
2. Henry Garcia - Los Angeles, CA
3.Yoshee - Alpharetta, GA
4. Larry Venturino - Estero, FL
5. Michelle MaliZaki - Thousand Oaks, CA
6. Stephen Reilly - Indianapolis, IN
7. Aaliyah Ford - Raleigh, NC
8. Chris Crawford - San Angelo, TX
9. Kayla Hardy - Rosemead, CA
10. Calvon Brown - Detroit, MI
11. Eric Dowis - Ball Ground, GA
12. Michael Glatzmaier - Spokane, WA
13. Max Moacanin - New York, NY
14. Nikki Bon - Los Angeles, CA
15. Bryan Valencia - Albuquerque, NM
16. Karen Jaffe - Dayton, OH

ROUND 2 SHOWS

September 23-25, 2020

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 2 comics from each show will move on to the Finals

Each comic's video will be viewed for 4 minutes

36 Minute Shows

VOTING STARTS SEPTEMBER 23 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 25 AT 12PM ET
1. Eric Dowis - Ball Ground, GA
2. Alec Parent - San Diego, CA
3. Adam Muller - Brooklyn, NY
4. Neil Rubenstein - Bethpage, NY
5. Gina Stahl-Haven - Novato, CA
6. Dale Dymkoski - Los Angeles, CA
7. Ira Summer - Alameda, CA
8. Ryan Thomas - San Francisco, CA
9. George K. Burns - North Hollywood, CA
VOTING STARTS SEPTEMBER 23 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 25 AT 12PM ET
1. Nikki Bon - Los Angeles, CA
2. Mike Eshaq - Detroit, MI
3. Paul Conyers - Concord, CA
4. Aurora Singh - Sacramento, CA
5. Vikram Balaji - Chicago, IL
6. Kim McVicar - Los Angeles, CA
7. Kojo Prince - Englewood, NJ
8. Gianmarco Soresi - New York City, NY
9. Anthony Davis - Garden Grove, CA
VOTING STARTS SEPTEMBER 23 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 25 AT 12PM ET
1. Max Moacanin - New York, NY
2. Jim Barnes - Victorville, CA
3. Jessica Rosas - Garden Grove, CA
4. Camilla Cleese - Sherman Oaks, CA
5. Tyson Cox - Indianapolis, IN
6. Jeff Johnson - Santa Clarita, CA
7. Gene Harding - Pembroke Pines, FL
8. Chris Cyr - St. Louis, MO
9. Ray Hensley - Indianapolis, IN
VOTING STARTS SEPTEMBER 23 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 25 AT 12PM ET
1. Karen Jaffe - Dayton, OH
2. John Wynn - Santa Clarita, CA
3. Adam Gabel - Brooklyn, NY
4. Will Krolowitz - Milwaukee, WI
5. Jake Hovis - Aurora, CO
6. Derek Knight - Colorado Springs, CO
7. Will C - Kansas City, MO
8. Amanda Cohen - Los Angeles, CA
9. Seth Lawrence - La Crescenta, CA

FINALS

September 26-28, 2020

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 3 comics win a week of feature work from Harvey's Comedy Club

Each comic's video will be viewed for 6 minutes

48 Minute Show

VOTING STARTS SEPTEMBER 26 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 28 AT 12PM ET
1. George K. Burns - North Hollywood, CA
2. Eric Dowis - Ball Ground, GA
3. Kojo Prince - Englewood, NJ
4. Gianmarco Soresi - New York City, NY
5. Gene Harding - Pembroke Pines, FL
6. Jim Barnes - Victorville, CA
7. John Wynn - Santa Clarita, CA
8. Amanda Cohen - Los Angeles, CA