2024SATELLITE

House of Comedy

This Satellite will be taking place in Bloomington, MN

LINK TO COMEDY CLUB

Registration for this Satellite closes May 21

TOP40

Wednesday

June 14, 2023

7:30PM WILDCARD SHOW

EACH COMIC WILL BE PERFORMING 5 MINUTES

1. Phillip Tilley – Billings, MT
2. David Schendlinger – Middleton, WI
3. Olivia Janile – Los Angeles, CA
4. Brian Atkinson – Grand Rapids, MI
5. Pete Wolynec – Louisville, KY
6. Robert Taylor – Lexington, SC
7. Uzair Malik – Boston, MA
8. Rocky Dhir – Frisco, TX
9. Stephanie Goldklang – New York, NY
10. D Keith West – Las Vegas, NV
11. Rand – San Diego, CA
12. Don Yan – Cambridge, MA
13. Rich Greene – Macedonia, OH
14. Mason Guidry – Knoxville, TN
15. Jacob Blaeser – Tracy, CA
16. Christopher Waldeck – Las Vegas, NV

Thursday

June 15, 2023

7:30PM ROUND 2 SHOW

EACH COMIC WILL BE PERFORMING 7 MINUTES

1. Olivia Janile – Los Angeles, CA
2. Brett Singer – New York, NY
3. Andy Gunnin – PeachtreeCity, GA
4. Alex Just – Las Vegas, NV
5. Tom DeCillis – Islip, NY
6. Jim Gallagher – Coronado, CA
7. Ira Summer – Alameda, CA
8. Rick Gene – Cincinnati, OH
9. Ben Frank – Brooklyn, NY

Friday

June 16, 2023

7:30PM ROUND 2 SHOW

EACH COMIC WILL BE PERFORMING 7 MINUTES

1. Brian Atkinson – Grand Rapids, MI
2. Anthony LeDonne – New York, NY
3. Kenny Mock – Columbus, OH
4. Tim Lucas – Chicago, IL
5. Eric Oneacre – Spring, TX
6. Derek Luna – Springfield, MO
7. Chris Cyr – Saint Louis, MO
8. Tyson Cox – Indianapolis, IN
9. Sandra Risser – Phoenix, AZ

9:45PM ROUND 2 SHOW

EACH COMIC WILL BE PERFORMING 7 MINUTES

1. Jacob Blaeser – Tracy, CA
2. Ben Marcotte – Burnsville, MN
3. Will Krolowitz – Milwaukee, WI
4. Aditya Shankar – New York, NY
5. Gene Harding – Pembroke Pines, FL
6. Mookie G – Marietta, GA
7. Torri J – Eastpointe, MI
8. Jeff Koehn – Denver, CO
9. Zabrina Douglas – Canada

Saturday

June 17, 2023

7:00PM SEMI-FINALS SHOW

EACH COMIC WILL BE PERFORMING 10 MINUTES

1. Kenny Mock – Columbus, OH
2. Ben Frank – Brooklyn, NY
3. Tyson Cox – Indianapolis, IN
4. Aditya Shankar – New York, NY
5. Rick Gene – Cincinnati, OH
6. Gene Harding – Pembroke Pines, FL

9:30PM FINALS SHOW

EACH COMIC WILL BE PERFORMING 25 MINUTES

1st Place – Ben Frank – Brooklyn, NY
2nd Place – Gene Harding – Pembroke Pines, FL
3rd Place – Kenny Mock – Columbus, OH

SATELLITEHOTEL

We have no info on a hotel for this Satellite. Please look online and book the closest hotel.

IF WE HAVE INFO ON A HOTEL IT WILL BE HERE