logo
logo

Satellite – Boston

2020SATELLITE

 

LAUGH BOSTON - BOSTON, MA

This Satellite will be taking place Online

REGISTRATION FOR THIS SATELLITE CLOSES AUGUST 25

TOP 38 WILL BE POSTED ON AUGUST 26

REMAINING COMICS WILL BE PLACED EVENLY IN THE AUDIENCE CHOICE SHOWS

The positions in the online Satellites are based on WSOC submission video scores, with priority given to those that originally selected that specific satellite in their initial registration for the festival.

 

TOP48

AUDIENCE CHOICE SHOWS

September 2-4, 2020

These shows will be decided by 100% audience votes

The top 10 comics will move on to the Wildcard Round

Each comic's video will be viewed for 1 minute

15 to 20 Minute Shows

VOTING STARTS SEPTEMBER 2 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 4 AT 12PM ET

 

SHOW #1
1. Leonarda Jonie
2. Keith Lenart
3. Brett Singer
4. Matt Kaz
5. Matthew A. Lord
6. Joshua Giordano
7. Marilyn Monrovia
8. Gina Stahl-Haven
9. Chris Posadas
10. Lance Edward
11. Matt Blair
12. Paul Snyder
13. Tushar Bhatnagar
14. Mitch Maley
15. Miller Mark
16. RJ Ryan
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #2
1. Paul Green
2. Barak Ziv
3. TammyTeaLove
4. Naresh Adurty
5. David Scott
6. Pete Buchbauer
7. Josh Sardam
8. Stephen Reilly
9. Alan Hawkins
10. Luke Borchardt
11. Mihkel Teemant
12. Shawn Michael
13. Kayla Hardy
14. Nancy Levine
15. Yashar Kafi
16. Will Melendez
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #3
1. Kevin McTaggart
2. Emmanuel T
3. Phil Gordon
4. The Mad Bus Driver
5. Zack Hammond
6. Marc Brewer
7. Don Langley
8. Casey Rippy
9. Jennifer Arundale
10. Kyle Chrise
11. Mex-E-King
12. Rick Younger
13. Ralph Calderon
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #4
1. Vien
2. Pablo Lewin
3. Henry Garcia
4. Cindy Gray
5. Jacquila Augustus
6. Tom Wise
7. Wellington Ojukwu
8. Raylene Taskoski
9. Auggie Cook
10. Dwight Wilridge
11. Susanne Boitano
12. John Flagg
13. Greg Winston
14. Jimmy Bowes
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #5
1. Louie Centanni
2. JC Sibala
3. Rory Gardiner
4. Tew Jennings
5. Dan Bublitz Jr
6. Larry Venturino
7. Ryan Joseph
8. Allan Sidley
9. Mark Palchick
10. Ben Goldsmith
11. Andrea Mosee
12. Michael Pina
13. TJ Stokes
14. Chris Crawford
15. Joann Socrates
16. Michele Mortensen
17. Rachel Rothenberg
18. Nikki Bon
19. Greg Benevent
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #6
1. Drew Shafer
2. Tim Lucas
3. Michelle MaliZaki
4. Holly Johnston
5. Alex Duong
6. Jeff Koehn
7. Calvon Brown
8. Kyle Yamada
9. Tim Wolfe
10. Patrick Andonie
11. Rufus Elam
12. Mark Hoffmeier
13. Tom Myers
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.

WILDCARD ROUND

September 6-8, 2020

This show will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 4 comics will move on to the Second Round

Each comic's video will be viewed for 2 minutes

32 Minute Show

 

VOTING STARTS SEPTEMBER 6 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 8 AT 12PM ET
1. Gina Stahl-Haven - Novato, CA
2. Barak Ziv - Queens, NY
3. Anthony Session - Spanaway, WA
4. Henry Garcia - Los Angeles, CA
5. Larry Venturino - Estero, FL
6. Michelle MaliZAki - Thousand Oaks, CA
7. Holly Johnston - Hopedale, MA
8. Raylene Taskoski - Lisbon, CT
9. Wellington Ojukwu - Douglasville, GA
10. Alex Duong - Los Angeles, CA
11. Eric Dowis - Ball Ground, GA
12. Cavin Eggleston - Black Diamond, WA
13. Maxi Witrak - North Hollywood, CA
14. Phil Johnson - Milpitas, CA
15. Jake Hovis - Aurora, CO
16. Karen Jaffe - Dayton, OH

ROUND 2 SHOWS

September 9-11, 2020

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 2 comics from each show will move on to the Finals

Each comic's video will be viewed for 4 minutes

36 Minute Shows

VOTING STARTS SEPTEMBER 9 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 11 AT 12PM ET
1. Eric Dowis - Ball Ground, GA
2. Vikram Balaji - Chicago, IL
3. Jim Barnes - Victorville, CA
4. Adam Gabel - Brooklyn, NY
5. Dougie Almeida - Coral Springs, FL
6. Ira Summer - Alameda, CA
7. Alec Parent - San Diego, CA
8. Aurora Singh - Sacramento, CA
9. Seth Lawrence - La Crescenta, CA
VOTING STARTS SEPTEMBER 9 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 11 AT 12PM ET
1. Phil Johnson - Milpitas, CA
2. Jeff Johnson - Santa Clarita, CA
3. Gene Harding - Pembroke Pines, FL
4. Adam Muller - Brooklyn, NY
5. Amanda Cohen - Los Angeles, CA
6. Ryan Thomas - San Francisco, CA
7. Chris Cyr - St. Louis, MO
8. Gianmarco Soresi - New York City, NY
9. Max Moacanin - New York, NY
VOTING STARTS SEPTEMBER 9 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 11 AT 12PM ET
1. Karen Jaffe - Dayton, OH
2. Tyson Cox - Indianapolis, IN
3. John Wynn - Santa Clarita, CA
4. Kojo Prince - Tampa, FL
5. Jessica Rosas - Garden Grove, CA
6. Dale Dymkoski - Los Angeles, CA
7. Will C - Kansas City, MO
8. George K. Burns - North Hollywood, CA
9. Camilla Cleese - Sherman Oaks, CA
VOTING STARTS SEPTEMBER 9 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 11 AT 12PM ET
1. Gina Stahl-Haven - Novato, CA
2. Derek Knight - Colorado Springs, CO
3. Mike Eshaq - Los Angeles, CA
4. Paul Conyers - Concord, CA
5. Neil Rubenstein - Bethpage, NY
6. Will Krolowitz - Milwaukee, WI
7. Anthony Davis - Garden Grove, CA
8. Devin Clark - Burbank, CA
9. Kim McVicar - Los Angeles, CA

FINALS

September 12-14, 2020

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

First place comic wins a week of feature work from Laugh Boston

Each comic's video will be viewed for 6 minutes

48 Minute Show

VOTING STARTS SEPTEMBER 12 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 14 AT 12PM ET
1. Eric Dowis - Ball Ground, GA
2. Alec Parent - San Diego, CA
3. Gene Harding - Pembroke Pines, FL
4. Gianmarco Soresi - New York City, NY
5. Kojo Prince - Englewood, NJ
6. John Wynn - Santa Clarita, CA
7. Mike Eshaq - Los Angeles, CA
8. Paul Conyers - Concord, CA