logo
logo

Satellite – Unlimited

2020SATELLITE

 

 

LAUGHS UNLIMITED - SACRAMENTO, CA

This Satellite will be taking place Online

REGISTRATION FOR THIS SATELLITE CLOSES AUGUST 11

TOP 38 WILL BE POSTED ON AUGUST 12

REMAINING COMICS WILL BE PLACED EVENLY IN THE AUDIENCE CHOICE SHOWS

The positions in the online Satellites are based on WSOC submission video scores, with priority given to those that originally selected that specific satellite in their initial registration for the festival.

 

TOP48

 

AUDIENCE CHOICE SHOWS

August 19-21, 2020

These shows will be decided by 100% audience votes

The top 10 comics will move on to the Wildcard Round

Each comic's video will be viewed for 1 minute

15 to 20 Minute Shows

VOTING STARTS AUGUST 19 AT 12PM ET - VOTING ENDS AUGUST 21 AT 12PM ET

 

SHOW #1
1. Leonarda Jonie
2. Keith Lenart
3. Brett Singer
4. Matt Kaz
5. Matthew A. Lord
6. Joshua Giordano
7. Marilyn Monrovia
8. Gina Stahl-Haven
9. Chris Posadas
10. Lance Edward
11. Matt Blair
12. Paul Snyder
13. Tushar Bhatnagar
14. Mitch Maley
15. Miller Mark
16. RJ Ryan
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #2
1. Paul Green
2. Barak Ziv
3. TammyTeaLove
4. Naresh Adurty
5. David Scott
6. Pete Buchbauer
7. Josh Sardam
8. Stephen Reilly
9. Alan Hawkins
10. Luke Borchardt
11. Mihkel Teemant
12. Shawn Michael
13. Kayla Hardy
14. Nancy Levine
15. Yashar Kafi
16. Will Melendez
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #3
1. Kevin McTaggart
2. Emmanuel T
3. Phil Gordon
4. The Mad Bus Driver
5. Zack Hammond
6. Marc Brewer
7. Don Langley
8. Casey Rippy
9. Jennifer Arundale
10. Kyle Chrise
11. Mex-E-King
12. Rick Younger
13. Ralph Calderon
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #4
1. Vien
2. Pablo Lewin
3. Henry Garcia
4. Cindy Gray
5. Jacquila Augustus
6. Tom Wise
7. Wellington Ojukwu
8. Raylene Taskoski
9. Auggie Cook
10. Dwight Wilridge
11. Susanne Boitano
12. John Flagg
13. Greg Winston
14. Jimmy Bowes
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #5
1. Louie Centanni
2. JC Sibala
3. Rory Gardiner
4. Tew Jennings
5. Dan Bublitz Jr
6. Larry Venturino
7. Ryan Joseph
8. Allan Sidley
9. Mark Palchick
10. Ben Goldsmith
11. Andrea Mosee
12. Michael Pina
13. TJ Stokes
14. Chris Crawford
15. Joann Socrates
16. Michele Mortensen
17. Rachel Rothenberg
18. Nikki Bon
19. Greg Benevent
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #6
1. Drew Shafer
2. Tim Lucas
3. Michelle MaliZaki
4. Holly Johnston
5. Alex Duong
6. Jeff Koehn
7. Calvon Brown
8. Kyle Yamada
9. Tim Wolfe
10. Patrick Andonie
11. Rufus Elam
12. Mark Hoffmeier
13. Tom Myers
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.

WILDCARD ROUND

August 23-25, 2020

This show will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 4 comics will move on to the Second Round

Each comic's video will be viewed for 2 minutes

32 Minute Show

VOTING STARTS AUGUST 23 AT 12PM ET - VOTING ENDS AUGUST 25 AT 12PM ET
1. Stephen Reilly - Indianapolis, IN
2. TJ Stokes - Lombard, IL
3. Keith Lenart - Saint Louis, MO
4. Louie Centanni - San Diego, CA
5. Mex-E-King - San Leandro, CA
6. Chris Crawford - San Angelo, TX
7. Nikki Bon - Los Angeles, CA
8. Leonarda Jonie - New York City, NY
9. Maxi Witrak - North Hollywood, CA
10. JC Sibala - St. Louis, MO
11. Cavin Eggleston - Black Diamond, WA
12. Dougie Almeida - Coral Springs, FL
13. Karen Jaffe - Dayton, OH
14. Phil Johnson - Milpitas, CA
15. Drew Shafer - Sacramento, CA
16. Bryan Valencia - Albuquerque, NM

ROUND 2 SHOWS

August 26-28, 2020

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 2 comics from each show will move on to the Finals

Each comic's video will be viewed for 4 minutes

36 Minute Shows

VOTING STARTS AUGUST 26 AT 12PM ET - VOTING ENDS AUGUST 28 AT 12PM ET
1. Dougie Almeida - Coral Springs, FL
2. Gina Stahl-Haven - Novato, CA
3. Ira Summer - Alameda, CA
4. Amanda Cohen - Los Angeles, CA
5. Camilla Cleese - Sherman Oaks, CA
6. Chris Cyr - St. Louis, MO
7. Jim Barnes - Victorville, CA
8. Adam Muller - Brooklyn, NY
9. Jake Hovis - Aurora, CO
VOTING STARTS AUGUST 26 AT 12PM ET - VOTING ENDS AUGUST 28 AT 12PM ET
1. Phil Johnson - Milpitas, CA
2. Gene Harding - Pembroke Pines, FL
3. Gianmarco Soresi - New York City, NY
4. Paul Conyers - Concord, CA
5. Jeff Johnson - Santa Clarita, CA
6. Seth Lawrence - La Crescenta, CA
7. Eric Dowis - Ball Ground, GA
8. Max Moacanin - New York, NY
9. Alec Parent - San Diego, CA
VOTING STARTS AUGUST 26 AT 12PM ET - VOTING ENDS AUGUST 28 AT 12PM ET
1. Drew Shafer - Sacramento, CA
2. Will Krolowitz - Milwaukee, WI
3. Adam Gabel - Brooklyn, NY
4. Neil Rubenstein - Bethpage, NY
5. Kojo Prince - Tampa, FL
6. Dale Dymkoski - Los Angeles, CA
7. Derek Knight - Colorado Springs, CO
8. Michael Glatzmaier - Spokane, WA
9. John Wynn - Santa Clarita, CA
VOTING STARTS AUGUST 26 AT 12PM ET - VOTING ENDS AUGUST 28 AT 12PM ET
1. Leonarda Jonie - New York City, NY
2. Mike Eshaq - Los Angeles, CA
3. Will C - Kansas City, MO
4. George K. Burns - North Hollywood, CA
5. Aurora Singh - Sacramento, CA
6. Tyson Cox - Indianapolis, IN
7. Kim McVicar - Los Angeles, CA
8. Jessica Rosas - Garden Grove, CA
9. Vikram Balaji - Chicago, IL

FINALS

August 29-31, 2020

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 3 comics win a week of feature work from Laughs Unlimited

Each comic's video will be viewed for 6 minutes

48 Minute Show

VOTING STARTS AUGUST 29 AT 12PM ET - VOTING ENDS AUGUST 31 AT 12PM ET
1. Jim Barnes - Victorville, CA
2. Adam Muller - Brooklyn, NY
3. Paul Conyers - Concord, CA
4. Eric Dowis - Ball Ground, GA
5. John Wynn - Santa Clarita, CA
6. Neil Rubenstein - Bethpage, NY
7. Mike Eshaq - Los Angeles, CA
8. Jessica Rosas - Garden Grove, CA