logo
logo

Satellite – McCurdys

2020SATELLITE

 

McCURDY'S COMEDY THEATRE - SARASOTA, FL

This Satellite will be taking place Online

REGISTRATION FOR THIS SATELLITE CLOSES AUGUST 25

TOP 38 WILL BE POSTED ON AUGUST 26

REMAINING COMICS WILL BE PLACED EVENLY IN THE AUDIENCE CHOICE SHOWS

The positions in the online Satellites are based on WSOC submission video scores, with priority given to those that originally selected that specific satellite in their initial registration for the festival.

TOP48

AUDIENCE CHOICE SHOWS

September 2-4, 2020

These shows will be decided by 100% audience votes

The top 10 comics will move on to the Wildcard Round

Each comic's video will be viewed for 1 minute

15 to 20 Minute Shows

VOTING STARTS SEPTEMBER 2 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 4 AT 12PM ET

 

SHOW #1
1. Chris Posadas
2. RJ Ryan
3. Matt Kaz
4. Tim Wolfe
5. Tushar Bhatnagar
6. Amy P
7. The Mad Bus Driver
8. Matthew A. Lord
9. Mitch Maley
10. Lance Edward
11. Will Melendez
12. Don Langley
13. Keith Lenart
14. Zack Hammond
15. Paul Snyder
16. Leonarda Jonie
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #2
1. Paul Green
2. Barak Ziv
3. TammyTeaLove
4. Naresh Adurty
5. David Scott
6. Nancy Levine
7. Josh Sardam
8. Pete Buchbauer
9. Stephen Reilly
10. Alan Hawkins
11. Luke Borchardt
12. Mihkel Teemant
13. Greg Ware
14. Kayla Hardy
15. Yashar Kafi
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #3
1. Rick Younger
2. Brett Singer
3. Kevin McTaggart
4. Emmanuel T
5. Phil Gordon
6. Marilyn Monrovia
7. Marc Brewer
8. Casey Rippy
9. Jennifer Arundale
10. Joshua Giordano
11. Kyle Chrise
12. Matt Blair
13. Mex-E-King
14. Miller Mark
15. Ralph Calderon
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #4
1. Drew Shafer
2. Yoshee
3. Henry Garcia
4. Cindy Gray
5. Jacquila Augustus
6. Jeff Koehn
7. Tom Wise
8. Wellington Ojukwu
9. Auggie Cook
10. Greg Winston
11. Jimmy Bowes
12. John Flagg
13. Mark Hoffmeier
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #5
1. JC Sibala
2. Rory Gardiner
3. Tew Jennings
4. Dan Bublitz Jr
5. Larry Venturino
6. Ryan Joseph
7. Mark Palchick
8. Ben Goldsmith
9. Andrea Mosee
10. Michael Pina
11. Louie Centanni
12. Michele Mortensen
13. Joann Socrates
14. Chris Crawford
15. Rachel Rothenberg
16. TJ Stokes
17. Allan Sidley
18. Nikki Bon
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25. T
26.
27.
28.
29.
30.
SHOW #6
1. Tim Lucas
2. Vien
3. Michelle MaliZaki
4. Pablo Lewin
5. Alex Duong
6. Holly Johnston
7. Calvon Brown
8. Dwight Wilridge
9. Kyle Yamada
10. Raylene Taskoski
11. Susanne Boitano
12. Rufus Elam
13. Patrick Andonie
14. Tom Myers
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.

WILDCARD ROUND

September 6-8, 2020

This show will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 4 comics will move on to the Second Round

Each comic's video will be viewed for 2 minutes

32 Minute Show

 

VOTING STARTS SEPTEMBER 6 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 8 AT 12PM ET
1. Anthony Session - Spanaway, WA
2. Alan Hawkins - Venice, FL
3. Marilyn Monrovia - Pasadena, CA
4. Henry Garcia - Los Angeles, CA
5. Tew Jennings - Malden, MO
6. Michelle MaliZAki - Thousand Oaks, CA
7. Chris Crawford - San Angelo, TX
8. Holly Johnston - Hopedale, MA
9. Calvon Brown - Detroit, MI
10. Stephen Reilly - Indianapolis, IN
11. Vikram Balaji - Chicago, IL
12. Dougie Almeida - Coral Springs, FL
13. Gina Stahl-Haven - Novato, CA
14. Cavin Eggleston - Black Diamond, WA
15. Jake Hovis - Aurora, CO
16. Phil Johnson - Milpitas, CA

ROUND 2 SHOWS

September 9-11, 2020

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 2 comics from each show will move on to the Finals

Each comic's video will be viewed for 4 minutes

36 Minute Shows

VOTING STARTS SEPTEMBER 9 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 11 AT 12PM ET
1. Dougie Almeida - Coral Springs, FL
2. Eric Dowis - Ball Ground, GA
3. Will C - Kansas City, MO
4. Amanda Cohen - Los Angeles, CA
5. Derek Knight - Colorado Springs, CO
6. Ryan Thomas - San Francisco, CA
7. Alec Parent - San Diego, CA
8. Chris Cyr - St. Louis, MO
9. Seth Lawrence - La Crescenta, CA
VOTING STARTS SEPTEMBER 9 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 11 AT 12PM ET
1. Vikram Balaji - Chicago, IL
2. Gene Harding - Pembroke Pines, FL
3. Jessica Rosas - Garden Grove, CA
4. Will Krolowitz - Milwaukee, WI
5. Karen Jaffe - Dayton, OH
6. Dale Dymkoski - Los Angeles, CA
7. John Wynn - Santa Clarita, CA
8. Neil Rubenstein - Bethpage, NY
9. Devin Clark - Burbank, CA
VOTING STARTS SEPTEMBER 9 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 11 AT 12PM ET
1. Gina Stahl-Haven - Novato, CA
2. Mike Eshaq - Los Angeles, CA
3. Adam Gabel - Brooklyn, NY
4. Anthony Davis - Garden Grove, CA
5. Kim McVicar - Los Angeles, CA
6. Max Moacanin - New York, NY
7. Jim Barnes - Victorville, CA
8. Gianmarco Soresi - New York City, NY
9. Camilla Cleese - Sherman Oaks, CA
VOTING STARTS SEPTEMBER 9 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 11 AT 12PM ET
1. Phil Johnson - Milpitas, CA
2. Adam Muller - Brooklyn, NY
3. Paul Conyers - Concord, CA
4. Tyson Cox - Indianapolis, IN
5. Jeff Johnson - Santa Clarita, CA
6. Ira Summer - Alameda, CA
7. Kojo Prince - Tampa, FL
8. Aurora Singh - Sacramento, CA
9. George K. Burns - North Hollywood, CA

FINALS

September 12-14, 2020

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 3 comics win a week of feature work from McCurdy's Comedy Theatre

Each comic's video will be viewed for 6 minutes

48 Minute Show

VOTING STARTS SEPTEMBER 12 AT 12PM ET - VOTING ENDS SEPTEMBER 14 AT 12PM ET
1. Neil Rubenstein - Bethpage, NY
2. Jim Barnes - Victorville, CA
3. Paul Conyers - Concord, CA
4. Alec Parent - San Diego, CA
5. Kojo Prince - Englewood, NJ
6. John Wynn - Santa Clarita, CA
7. Kim McVicar - Los Angeles, CA
8. Eric Dowis - Ball Ground, GA