logo
logo

Satellite#3

2020SATELLITE

 

THE COMEDY ZONE

This Satellite will be taking place Online

REGISTRATION FOR THIS SATELLITE CLOSES JUNE 14

TOP 38 WILL BE POSTED ON JUNE 15

REMAINING COMICS WILL BE PLACED EVENLY IN THE AUDIENCE CHOICE SHOWS

The positions in the online Satellites are based on WSOC submission video scores, with priority given to those that originally selected that specific satellite in their initial registration for the festival.

 

TOP48


 

AUDIENCE CHOICE SHOWS

June 17-19, 2020

These shows will be decided by 100% audience votes

The top 10 comics will move on to the Wildcard Round

Each comic's video will be viewed for 1 minute

20 Minute Shows

VOTING STARTS JUNE 17 AT 12PM ET - VOTING ENDS JUNE 19 AT 12PM ET

 

WILDCARD ROUND

June 21-23, 2020

This show will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 4 comics will move on to the Second Round

Each comic's video will be viewed for 2 minutes

32 Minute Show

VOTING STARTS JUNE 21 AT 12PM ET - VOTING ENDS JUNE 23 AT 12PM ET
1. Wellington Ojukwu - Douglasville, GA
2. Rick Younger - New York, NY
3. Josh Sardam - Frankfort, KY
4. Max Moacanin - New York, NY
5. Rick Gene - Escondido, CA
6. Ira Summer - Alameda, CA
7. Chris Crawford - San Angelo, TX
8. Kymberli Tucker - Chesapeake, VA
9. Miller Mark - Woodside, NY
10. Alan Hawkins - Venice, FL
11. Drew Shafer - Sacramento, CA
12. Paul Snyder - Fort Mill, SC
13. Nancy Levine - Highland Mills, NY
14. Mark Palchick - Washington, DC
15. Kayla Hardy - Rosemead, CA
16. Mitch Maley - Bradenton, FL

ROUND 2 SHOWS

June 24-26, 2020

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 2 comics from each show will move on to the Finals

Each comic's video will be viewed for 4 minutes

36 Minute Shows

VOTING STARTS JUNE 24 AT 12PM ET - VOTING ENDS JUNE 26 AT 12PM ET
1. Max Moacanin - New York, NY
2. Gina Stahl-Haven - Novato, CA
3. Ira Summer - Alameda, CA
4. Kojo Prince - Tampa, FL
5. Jessica Rosas - Garden Grove , CA
6. Chris Cyr - St. Louis, MO
7. Camilla Cleese - Sherman Oaks, CA
8. Mike Head - Oakwood Village, OH
9. Phil Johnson - Milpitas, CA
VOTING STARTS JUNE 24 AT 12PM ET - VOTING ENDS JUNE 26 AT 12PM ET
1. Wellington Ojukwu - Douglasville, GA
2. Kim McVicar - Los Angeles, CA
3. John Wynn - Santa Clarita, CA
4. Mike Fountain - Wheaton, IL
5. Will C - Kansas City, MO
6. Neil Rubenstein - Bethpage, NY
7. Andy Frampton - Chesapeake, WV
8. Ira Summer - Alameda, CA
9. Derek Knight - Colorado Springs, CO
VOTING STARTS JUNE 24 AT 12PM ET - VOTING ENDS JUNE 26 AT 12PM ET
1. Rick Gene - Escondido, CA
2. Alec Parent - San Diego, CA
3. Mike Eshaq - Los Angeles, CA
4. Paul Conyers - Concord, CA
5. Amanda Cohen - Los Angeles, CA
6. Aurora Singh - Sacramento, CA
7. Jeff Johnson - Santa Clarita, CA
8. Vikram Balaji - Chicago, IL
9. Karen Jaffe - Dayton, OH
VOTING STARTS JUNE 24 AT 12PM ET - VOTING ENDS JUNE 26 AT 12PM ET
1. Rick Younger - New York, NY
2. Wyatt Cote - Long Beach , CA
3. Adam Muller - Brooklyn, NY
4. Jamie Fritz - St. Louis, MO
5. Adam Gabel - Brooklyn, NY
6. Devin Clark - Burbank, CA
7. Ray Hensley - Indianapolis, IN
8. Eric Dowis - Ball Ground, GA
9. Tyson Cox - Indianapolis, IN

FINALS

June 27-29, 2020

These shows will be decided by Industry Judges and audience votes

The top 3 comics win a week of feature work from The Comedy Zone

Each comic's video will be viewed for 6 minutes

48 Minute Show

VOTING STARTS JUNE 27 AT 12PM ET - VOTING ENDS JUNE 29 AT 12PM ET
1. Kojo Prince - Tampa, FL
2. Jessica Rosas - Garden Grove , CA
3. Neil Rubenstein - Bethpage, NY
4. John Wynn - Santa Clarita, CA
5. Paul Conyers - Concord, CA
6. Mike Eshaq - Los Angeles, CA
7. Eric Dowis - Ball Ground, GA
8. Adam Muller - Brooklyn, NY